Første .Net virus

Microsofts kommende .Net platform har fået sin første virus - endnu inden softwaren officielt er kommet på gaden.

W32.Donut er den første virus til Microsoft's .Net platform. Den er ikke mere end et "proof of concept" - programmøren har sendt sin virus direkte til en række antivirusfirmaer for at sikre sig opmærksomhed - og foretager ingen skadelige aktioner på pc'en.

Microsoft's .Net platform bygger på ideen om at levere software over nettet. Det kræver meget høj sikkerhed, fordi man skal stole på, at programmerne ikke er inficeret med virus, og den nye W32.Donut kan derfor være med til at skabe usikkerhed blandt de kommende .Net brugere.

W32.Donut er en filvirus, som hænger sig på alle programmer i den mappe, hvor virussen køres, samt de 20 niveauer derover. I 1 ud af 10 tilfælde vil virussen vise følgende besked, når den afvikles: "This cell has been infected by dotNET virus! .NET.dotNET by Benny/29A".

Den nye virus fungerer kun under Windows 2000 og Windows XP med Beta 2 af Microsofts .Net framework.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S