Drupalisterne invaderer København

Drupal-konference sætter rekord.

Artikel top billede

Open Source-platformen Drupal får mere og mere opmærksomhed i øjeblikket. Og det kan aflæses i tilmeldingerne til den internationale Drupal-konferenc, der bliver afholdt i Bella Center næste uge.

De danske arrangører af Drupalcon har modtaget tilmeldinger fra cirka 900 personer. Dermed er konferencen den største af sin slags i Europa. Sidste Drupalcon blev afviklet i San Francisco med cirka 3.000 deltagere.

Men fra mandag til fredag i næste uge kommer de mange Drupal-entusiaster, the drupalistas, altså til København.

”Der var 3000 mennesker til Drupalcon i San Francisco. Det er der ikke nogen af de andre open source-platforme, der kommer i nærheden af at kunne samle så tit,” mener Rasmus Luckow-Nielsen, der er administrerende direktør i Reload, som især udvikler hjemmesider i Drupal.

”Der er utrolig meget fokus på open source i øjeblikket - især får vi mange forespørgsler fra det offentlige. Og det betyder, at der mangler mange dygtige udviklere. Man kan jo håbe, at en begivenhed som Drupalcon kan gøre, at endnu flere får øjnene op for Drupal og kommer i gang med det. Der hvor Drupal adskiller sig fra andre systemer er det store community. Hjemmesiden, hvor man kan finde patches og moduler, har jo 600.000 brugere. Den åbenhed gør det ret interessant at arbejde med Drupal,” siger Rasmus Luckow-Nielsen.

Han er i år med i arrangørudvalget og får ikke mulighed for at følge alle de tekniske oplæg. Der er flere spor, som blandt andet berører design, modul-kodning, skalering og et spor hvor erfaringer fra business-cases deles.

”Personligt sidder jeg i et firma, hvor vi oftest sidder med store sider, så jeg er nok mest interesseret i de oplæg om skalering og optimering af performance på store sider. Jeg vil rigtig gerne høre Poul-Henning Kamps oplæg om cache serveren Varnish”.

Men du skal vel også på Drupalcon for at gafle nogle nye kunder?

”Vi er faktisk så heldige i øjeblikket, at vi har masser at lave. Så jeg vil egentlig hellere gafle nogle udviklere, så vi fortsat kan få afleveret vores projekter til tiden” siger Rasmus Luckow-Nielsen.

Læs mere om Drupalcon her.

Annonce

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job