HP klar med ny iPad-rival

HP ventes at præsentere sine første PalmPad modeller på CES i næste måned.

Artikel top billede

Der har været mange spekulationer om en PalmPad-tavlecomputer fra HP. Med overtagelsen af Palm har HP også fået fat i operativsystemet WebOS, der egentlig er udviklet til mobiltelefoner, og det menes at HP nu har tilpasset operativsystemet til tavlecomputere.

Nu har FoxNews fået fat i specifikationerne for den kommende PalmPad, som angiveligt bliver introduceret på Consumer Electronics Show i Las Vegas i næste måned.

Der skulle være tale om tre forskellige modeller, som alle kører med en ny version af WebOS, 2.5.1.

PalmPad er lidt tyndere end iPad og har runde kanter, der minder mere om Amazon Kindle. Den er udstyret med en mini-HDMI port og en USB 3.0 port. Der er også et kamera både på for- og bagsiden (med henholdsvis 1,3 og 3 megapixel).

Det menes at skærmen er stort set identisk med iPad'ens 9,7-tommers LCD.

HP udvikler dog også en fjerde version specielt til studerende, som bliver udstyret med en lidt mindre 8,9-tommers skærm.

FoxNews kan også fortælle, at PalmPad kan købes fra marts 2011. Dermed falder lanceringen sammen med den forventede iPad 2, der sandsynligvis også kommer til foråret.

Samsung, Motorola og flere andre ventes også at præsentere nye tavlecomputere på CES. Det forventes at salget af tablets vil nærme sig 20 millioner enheder i år og runde 50 millioner til næste år.

Apple sidder tungt på dette marked med sin iPad, men Samsung har også formået at sælge mere end én million Galaxy Tabs siden lanceringen i oktober.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S