Mondo går ind på markedet for ERP-hosting

Med en løsning målrettet til små og mellemstore virksomheder udvider internetvirksomheden Mondo sit virkefelt til at omfatte hosting af ERP-systemer.

Tendensen til at placere virksomhedernes internetsider på servere hos et hosting-firma har længe været stigende. I takt med et øget fokus på kernekompetencer er flere virksomheder begyndt at lægge forretningskritiske ERP-systemer ud i en hosting-løsning.

Internetfirmaet Mondo, der leverer webhotel og serverhosting, er et af de firmaer, der nu tilbyder hosting af ERP-systemer. Med udgangspunkt i en standard-model og en prissætning, der især henvender sig til de mindre og mellemstore virksomheder, kan firmaet hoste økonomisystemerne Axapta, XAL, Navision og Attain fra Microsoft Business Solutions. Løsningen vil blive solgt gennem en række partnere fra Microsofts partnerkanal.

Divisionsdirektør Kaj Jensen, som kom til Mondo i februar for netop at udvikle området for ERP-hosting, ser et stort potentiale i området.

»Efterspørgslen fra de mellemstore virksomheder har allerede været der et stykke tid, men prisen har været forkert. Vi er helt sikre på, at potentialet for ERP-hosting er endog meget stort,« siger Kaj Jensen, der satser på at skulle levere 10-20 ERP-løsninger i 2004 og det dobbelte antal til næste år.

Mondos hostingfaciliteter er fysisk placeret som en del af COLT Telecoms driftscenter i København. Da COLT Telecom har hosting-centre i 32 byer fordelt på 13 europæiske lande, kan Mondo servicere kunder, som stiller særlige krav til placering af data på forskellige steder i Europa.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job