Mobilpriser er en forhandlingssag

Det kan betale sig at forhandle om priserne med sit mobilselskab. Tre ud af fem er parat til at droppe oprettelsesgebyret.

Teleselskaberne Telia, Sonofon, TDC, 3 og Debitel kræver 99 kroner i gebyr for at oprette et nyt mobilabonnement. Men det kan betale sig at forhandle om prisen. Politiken spurgte i fem telebutikker, om det kunne lade sig gøre at slippe for at betale oprettelsesgebyr, når man skifter fra et konkurrerende selskab - og ekspedienterne hos Telia, 3 og Debitel gik uden videre med til at droppe gebyret. Kun TDC og Sonofon afviste at forhandle om prisen.

»Et teleselskab vurderer dig som kunde, ganske som en bank gør det. Ser du ud til at bruge din telefon meget, så er det sund fornuft at give køb på de 99 kroner i oprettelse. Det er direkte dumt at sige nej til en god kunde, fordi vedkommende kan slippe for gebyr et andet sted«, siger teleekspert Torben Rune, direktør i Netplan, til Politiken.

Forbrugerrådet opfordrer teleselskaberne til helt at droppe gebyret, der angiveligt skal dække udgifter til administration, service og sim-kort.

»De stærkeste forbrugere vinder, for de tør forhandle om gebyret. Taberne er dem, der er knap så vant til at gå i rette med butikkerne, og det er uretfærdigt. Derfor bør selskaberne fjerne gebyret for alle,« siger økonom Lotte Aakjær Jensen i Forbrugerrådet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S