I februar blev mange af Nettets største sites, bl.a. Yahoo og Amazon.com, lammet af massive hacker-angreb. Ved at trænge ind i tusindvis af systemer og overtage kontrollen over dem kunne hackerne udløse et massivt bombardement med datapakker, som tvang Nettets største servere i knæ.
Meget tyder nu på, at hackere igen forbereder et lignende storangreb. Den nye virus blev smuglet ind gennem et videoklip og installeret på 2.000 maskiner, inden den blev opdaget. FBI fortæller at virussen er konstrueret så den undgår at blive opdaget af virusscannere.
Tilsyneladende er virussen kommet ind på pc'er, der er permanent tilsluttet Internet med ADSL-forbindelser. I kølvandet på at denne teknologi er blevet udbredt i USA har amerikanske sikkerhedsfirmaer set en stigende aktivitet, hvor hackere prøver at bryde ind i disse maskiner.
"Vi har hos danske virksomheder tilsluttet Internet inden for det sidste halve år set en kraftig stigning i denne aktivitet , hvor et stort antal tilfældige adresser scannes af hackere for sikkerhedsproblemer, der typisk vil være at finde på personlige computere," siger adm. direktør hos sikkerhedsfirmaet eSec, Ole Schmitto.
De 2.000 smittede computere er muligvis kun toppen af isbjerget. Det amerikanske firma NETSEC, der opdagede virussen, mener at langt flere computere er inficeret. NETSEC mener, at hackerne forbereder et gigantisk angreb på Nettets infrastruktur.
Ifølge nyhedstjenesten BetaNews er faren dog stærkt overdrevet. Programmet "Sub7", som gør det muligt at fjernstyre computeren, er ikke i stand til at fuldføre en Denial-of-Service angreb. NETSEC siger dog i en kommentar, at man er overbevist om, at virussen faktisk er i stand til at starte et storangreb.
(Kilde: CNN, FoxNews)