EU vedtager styrket indsats for IT-sikkerhed

På et møde torsdag har EU's ministerråd vedtaget to resolutioner om IT-sikkerhed og eEurope 2005.

EU forsøger at styrke koordination og samarbejde omkring IT-sikkerhed på europæisk plan. På et møde torsdag har EU's ministerråd vedtaget to resolutioner, som skal udvide indsatsen indenfor IT-sikkerhed. Samtidig skal der iværksættes en treårig handlingsplan, eEurope 2005.

»Truslerne mod netværks- og informationssikkerhed er af natur internationale. Med dagens vedtagelse lægger vi op til, at netværks- og informationssikkerhed skal være en grundlæggende ledelsesopgave både i den offentlige og den private sektor,« siger videnskabsminister Helge Sander.

I resolutionen understreges vigtigheden af en styrkelse af IT-kompetencer over hele Europa og i alle befolkingsgrupper. Nye initiativer skal imødekomme behovet for IT-kompetencer hos mindre og mellemstore virksomheder.

Blandt fokusområderne i de to vedtagne resolutioner er udvikling af offentlige internet-tjenester, skabelsen af en sammenhængende EU-strategi for styrkelse af IT-sikkerheden og etablering af en europæisk enhed, der skal koordinere sikkerheds-arbejdet mellem medlemslandene.

Samtidig blev IT- og teleministre enige om at forsøge at puste nyt liv i den haltende UMTS-teknologi. I Danmark og andre EU-lande har staten hentet milliardbeløb gennem UMTS-auktioner, men de dyre licenser har tømt kassen hos mange teleselskaber, og teknologien truer med at udvikle sig til en fiasko.

»Der er enighed om en løbende europæisk dialog, som sikrer en fremadrettet, positiv udvikling af telesektoren, så 3G mobiltelefoni bliver en succes,« siger Helge Sander.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S