Netto og Føtex vil atter have egne it-afdelinger

Dansk Supermarked sætter streg under trenden, hvor outsourcing bliver til insourcing.

Dansk Supermarked, der står bag kæder som Bilka, Føtex og Netto, er med 45.000 medarbejdere en af de store drenge i dansk erhvervsliv. Koncernen kobler sig nu på den begyndende trend, hvor outsourcing-bølgen går retur og bliver til insourcing.

Den AP Møller-ejede mastodont har foreløbigt søsat et tilbage-sourcing-projekt i den lidt mindre skala og er i gang med at hverve 18 nye it-folk til at varetage de interne supportfunktioner for hele koncernen - en opgave, der hidtil har været varetaget af en ekstern leverandør.

"Vi vil gerne have it-driften tættere på forretningen. Vi har gode erfaringer med it-medarbejdere, som også har en overordnet forståelse af de processer, der ligger bag driften af et supermarked," forklarer it-driftschef Kent Clausen.

Dansk Supermarked er samtidigt dybt optaget af et gigantisk SAP-projekt, der skal styre de forsellige kæders logistik.
SAP-implementeringen holder 100 mand beskæftiget og varer frem til 2013.

De nye medarbejdere som rekrutteres i forbindelse med insourcingen skal løse opgaver, der relaterer sig til netværk, Lotus Notes, SAP og Windows.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird