Pengene vælter ind hos Mozilla

Det seneste årsregnskab fra Mozilla viser at omsætningen har rundet en halv milliard kroner.

Artikel top billede

Mozilla Foundation har netop fremlagt sin årlige rapport, The State of Mozilla. Den viser at omsætningen hos non-profit-organisationen er steget med 34 procent i det sidste regnskabsår og nu ligger på 104 mio. dollar eller mere end en halv milliard kroner.

Den største del af pengene kommer fra partnerskaber med søgefirmaer. Det gælder ikke mindst Google, der er integreret i Firefox, men Mozilla modtager også penge fra Yahoo, Yandex, Amazon og eBay.

Mozillas udgifter er også steget med 26 pct. til 61 millioner dollar. De fleste af pengene er brugt til lønninger og infrastruktur. I slutningen af 2009 var der ansat omkring 250 medarbejdere i Mozilla og de tilknyttede organisationer.

Der er også doneret omkring en million dollar til andre projekter som Software Freedom Conservancy og Stopbadware.

Rapporten fortæller at der nu er 400 millioner Firefox-brugere verden over, og det anslås at 140 millioner bruger browseren hver dag.

I sidste uge kom den syvende betaversion af Firefox 4, som blandt andet indeholder en forbedret Javascript-motor og hardware-accelleration.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank