Hackere angriber HP, Compaq og Intel

En stribe af de helt store it-firmaers hjemmesider er i de seneste dage blevet angrebet af en gruppe, der kalder sig selv for Sm0ked Crew.

Sent onsdag meddelte Attrition.org, en uafhængig organisation der kortlægger hackerangreb, at en gruppe ved navn Sm0ked Crew havde angrebet en stribe store it-virksomheders hjemmesider. Gruppen havde lavet det, der kaldes "de-facing", hvor sitets oprindelige startside udskiftes med en anden - som regel en reklame for den hackergruppe der har foretaget angrebet. Det skriver ZDnet.


Blandt de sites, der blev angrebet var blandt andet Hewlett-Packards e-learning tjeneste, Compaq Computer i Europa, Mellemøsten og Asien, samt en af AltaVistas shopping sites. Også Disney's Go.com blev ramt.


Defacing er blevet en populær beskræftigelse hos hackere der ønsker at vise, hvor serversystemer er nemme at bryde ind i.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S