Tiscali truer TDC med ADSL-retssag

Internetselskabet Tiscali mener, at TDC-chef Henning Dyremoses politiske kontakter er en væsentlig forklaring på den manglende konkurrence på ADSL-markedet. Selskabets nye direktør er ved at forberede en konkurrence-sag mod TDC.

Efter et hektisk år er internetselskabet Tiscali tilbage for fuld styrke med nyt logo og ny direktør. Og den nye frontmand, 36-årige Serge Lupas, er ikke bange for at tage bladet fra munden og lange ud efter konkurrenten TDC, som sidder på 85 procent af det danske ADSL-marked.

»Vi er ved at forberede en sag i forhold til TDC's dominans på ADSL-markedet, som vi vil forelægge for konkurrence-myndighederne,« siger Tiscali nye danske direktør Serge Lupas til IT-avisen ComON.

Hos TDC tager man truslen om en retssag helt rolig.
»Det er en yndet sport hos vores konkurrenter at hævde, at TDC misbruger sin stilling, men det bliver det ikke mere rigtigt af,« siger Jens Hauge, der er chef for TDC's regulatoriske forhold, til ComON.

Konkurrencemyndighederne har tidligere behandlet sager om TDC's dominans på telemarkedet, men TDC er hver gang blevet frikendt.

Det mener Serge Lupas blot er et udtryk for at TDC's øverste chef, tidligere finansminister Henning Dyremose, er god til at udnytte sine politiske kontakter.
»Når man ser på hvem, der er direktør i TDC - manden med de bedste politiske kontakter i telebranchen, så er det forståeligt at politikerne og myndighederne ikke griber ind,« pointerer Serge Lupas.

Hos TDC bliver disse beskyldninger mødt med hovedrysten.
»Det er en fuldstændig absurd påstand. Bare fordi man har en direktør, der en gang har været politiker, er det ikke ensbetydende med at man bestemmer det hele,« siger Jens Hauge, og kalder beskyldninger noget af det værste vrøvl han længe har hørt.

TDC har netop har startet en priskrig på ADSL-markedet, hvor kunderne for omkring 40 kroner får fordoblet deres hastighed fra 256 mbit til 512 mbit.
Denne krig svarer Tiscali igen på ved at sænke deres priser, men Serge Lupas mener at TDC har skumle bagtanker.
»Vi er ikke glade for priskrigen. Det gavner forbrugerne, men er også en TDC-strategi, der skal være med til at skubbe konkurrenterne helt ud af ADSL-markedet,« siger Serge Lupas.

Til det siger Jens Hauge fra TDC:
»Det er ikke forbudt at agere i markedet og det er såmen blot det vi gør.«
Tiscali sidder sammen med CyberCity og Tele2 på 15 procent af ADSL-markedet, mens TDC sidder på resten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S