Videnskabsministeren går til modangreb på S

Charlotte Sahl-Madsen forsvarer penge til landbruget frem for bredbånd.

Danmark snød yderkantsdanmark for millioner til bredbånd, fordi den ikke søgte en EU-pulje. Sådan lød beskeden fra Socialdemokraternes it-ordfører Yildiz Akdogan efter et ministersamråd i Folketingets europaudvalg. Det skrev blandt andet Version2.dk og Dagbladet Børsen.

I dagens Børsen tager videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) til genmæle i et læserbrev.

"Det er direkte forkert – og i strid mod bedre vidende – når Socialdemokraternes Yildiz Akdogan påstår, at Løkke snød yderområder for it-milliarder", skriver Charlotte Sahl-Madsen.

Hun pointerer, at regeringen har søgt pengepuljen, men at den i stedet for bredbånd til yderområderne ønskede sig penge til Grøn Vækst-initiativet, der har fokus på fødevareerhvervet.

"Fakta er, at EU har en pulje, hvorfra medlemslandene kan søge midler til tiltag i landområder. Danmark har selvfølgelig søgt denne pulje – og vi har hjemtaget de 22,5 millioner kroner, som vi maksimalt har mulighed for. Jeg er med på, at tal og økonomi aldrig har været Socialdemokraternes stærke side, men det er trods alt grove løjer på den konto at hævde, at regeringen har snydt yderområdet for it-milliarder,"skriver ministeren.

Hun forsvarer beslutningen med, at næsten alle danskere allerede har adgang til bredbånd.

"Bredbåndsdækning er selvfølgelig meget vigtig – ikke mindst i udkants områderne. Men faktisk har over 99 procent af alle danske husstande mulighed for at få bredbånd. Vi forventer, at de sidste cirka 9000 husstande inden årets udgang vil kunne få bredbånd," skriver hun.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank