Kiss bliver i Danmark

Den danske teknologivirksomhed Kiss vil stadig have Danmark som omdrejningspunkt for sine udviklingsaktiviteter, selv om virksomheden er blevet solgt til amerikanske Cisco.

De hovedansvarlige for udviklingen af Kiss' harddisk-optagere og lignende vil fortsat være placeret i virksomhedens danske hovedkontor i Hørsholm. Det slog Kiss-direktør Peter Wilmar Christensen i dag fast på et pressemøde i København, hvor virksomheden lancerede nye produkter.

I august blev virksomheden solgt til amerikanske Cisco, og dengang ville Peter Wilmar Christensen og medstifter Martin Manniche ikke udstede jobgaranti til de danske ansatte og udelukke en udflytning af udviklingsafdelingen til Ciscos hovedkontor i USA.

Men nu har piben fået en lidt anden lyd.

»Nøgleudviklingen vil fortsat foregå i Hørsholm,« siger Peter Wilmar Christensen og forklarer at virksomheden dog har udvidet sine udviklingsaktiviteter med inddragelsen af en tidligere samarbejdspartner i Korea, et Cisco-ejet kinesisk firma og overførslen af Martin Manniche og fire nøglemedarbejdere til Ciscos hovedkontor.

På pressemødet løftede Kiss sløret for en række nye harddisk-optagere og medieafspillere med blandt andet trådløst netværk. Samtidig udskød Kiss-direktøren endnu en gang datoen for hvornår firmaet er klar til at lancere deres serie af fladskærms-tv. Tidligere har meldingen været slutningen af 2005. Nu var budskabet slutningen af første kvartal i 2006.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere