Ny slagkraftig spiller på VoIP-markedet i Danmark

Avaya, der er en af verdens største virksomheder inden for ip-telefoni, vil nu tilbyde ip-telefoni til de danske virksomheder.

En af verdens største udbydere af ip-telefoni, Avaya, vil nu træde ind på det danske marked for voice over ip til virksomhederne.

»Vi tilbyder et fleksibelt system, det vil sige, at virksomhederne ikke skal skifte hele systemet ud, men kan gøre det i forskellige faser,« siger Lars Steen-Jørgensen, der er direktør for Avaya i Norden og Baltikum, til ComON.

Derudover siger han også, at Avayas anlæg er krypteret hele vejen igennem, så det ikke er muligt at aflytte de telefonsamtaler, der foregår over ip.

Men Lars Steen-Jørgensen er godt klar over, at Avaya ikke er et særligt kendt firma i Danmark.

»Vi skal arbejde med at blive mere kendte, både på pr og marketing, og så har vi netop skudt kampagnen om ip-telefoni igang,« siger han.

Avaya har aftaler mere flere forhandlere i Danmark, blandt andet NetKoncept, som Lars Steen-Jørgensen betragter som en vigtig partner.

Desuden er man hos Avaya ved at etablere et hold, der skal tage sig af løsninger til de større danske virksomheder. For målsætningen er klar. At være nummer et inden for ip-telefoni på tre år. Avaya tog den første bid af det europæiske marked ved opkøbet af tyske Tenovis.

En nuværende spiller på VoIP-markedet herhjemme er Colt, der i løbet af foråret eller sommeren lancerer en løsning til de små og mellemstore virksomheder.

Avaya har haft en dansk afdeling siden 2000, og selskabet har, ifølge Børsen, 400 kunder i Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere