NemID ramt af samme sikkerhedsbrist for tredje gang

Igen, igen.

Mennesker kan fejle, men det kan maskiner altså også. Det må DanID sande, efter firmaet bag NemID i begyndelsen af januar måtte sende nye breve med sikkerhedskoder til 3.403 danskere.

Fejlen lå hos en applikation, som ellers specifikt var taget i brug for undgå flere brevfadæser.

Når DanID må sende breve rundt igen, skyldes det, at firmaet fra den 18. november til den 22. december er kommet til at sende breve med nøglekort og midlertidig adgangskode på samme tid. Dermed har eksempelvis langfingrede postbude nemt kunne stjæle modtagernes digitale nøgle.

Det er tredje gang, at DanID sender brevene samtidig. De NemID-brugere, der er ramt af fejlen i denne ombæring, er brugere, der tidligere har modtaget nøglekort og midlertidig adgangskode på korrekt vis, men efterfølgende selv har genbestilt et nyt nøglekort og en ny midlertidig adgangskode.

 

Ny applikation ikke testet godt nok

Datatilsynet har flere gange kritiseret det Nets-ejede firma for at fejle i brevudsendelsen, og det har fået DanID til at stramme procedurerne. Når der atter skete fejl, skyldtes det ifølge DanID en fejl i ny applikation, som firmaet tog i brug i november. Den skulle automatisk skulle forsinke afsendelse af brugernes midlertidige adgangskoder og dermed eliminere risikoen for, at breve blev afleveret til PostDanmark samme dag som det tilhørende nøglekort.

Over seks dage midt i november testede DanID applikationen, som kørte fejlfrit. DanID valgte derfor at tage mekanismen i brug og gå bort fra, at de ansatte selv skulle tilbageholde breve. Applikationen fungerede problemfrit ved nybestillinger, men applikationen viste sig siden at fejle ved genbestillinger.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S