To ud af tre solgte computere er bærbare

Bærbare computere repræsenterer nu omkring 65 procent af pc-salget i de største amerikanske detailkæder.

Juletiden er en af de mest travle perioder i computerbutikkerne og det er især bærbare computere, der sælger som varmt brød. Friske tal fra de største amerikanske elektronik-kæder som Best Buy, Radio Shack og Circuit City viser at to ud af tre solgte computere har været bærbare i de sidste par uger.

Sidste år ved samme tid var fordelingen mellem stationære og bærbare computere omkring 50/50 - men nu har de bærbare altså klart overtaget. Salget af notebooks er steget med 57,7 procent sammenlignet med 2005.

En af forklaringerne kan være de faldende priser, som har gjort bærbare til et interessant køb. Den gennemsnitlige pris for en notebook er faldet med 20,8 procent i forhold til samme periode sidste år, fortæller Current Analysis.

Pc-producenterne havde ellers frygtet, at mange forbrugere ville udskyde pc-købet indtil Microsofts lancering af Windows Vista i næste måned, men det ser ud til, at denne frygt er ubegrundet. Forbrugerne er tilsyneladende mere interesseret i prisen end det operativsystem, der er installeret på computeren.

Og de fleste nye computere sælges med et tilgodebevis, så man kan opgradere til Vista når det kommer - hvis ellers maskinen er stærk nok til at trække Microsofts hardware-krævende operativsystem.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S