Mozilla bliver standard i OpenOffice

Fremtidige versioner af OpenOffice-pakken vil indeholde Mozillas Thunderbird e-mail klient og Lightning kalender. Samtidig er der flere rettelser på vej.

Den fremadstormende kontorpakke OpenOffice fortsætter med at ruste sig til kampen mod Microsofts Office-pakke. Nye versioner af OpenOffice vil fremover også indeholde Mozillas emailklient, Thunderbird samt Mozillas kalender, Lightning.

Det er dog ikke de eneste ændringer, som vi kan forvente i den gratis kontorpakke. Fremover vil OpenOffice, ligesom man ser det hos Mozillas produkter, give brugeren mulighed for at installere udvidelsesmoduler.

Hvornår Mozilla programmerne bliver en del af OpenOffice pakken er ikke endeligt besluttet, men OpenOffice vil understøtte udvidelsesmoduler fra version 2.0.4, som forventes at udkomme i efteråret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere