Google vil knuse Groggle

Google har set sig sur på australsk alkohol-søgemaskine.

To års udvikling og programmering kan måske være spildt.

Det frygter en australsk udvikler, der har brugt to år af sin fritid på at lave tjenesten Groggle. En tjeneste som kan bruges til at søge efter de billigste alkoholiske drikkevarer ud fra en bestemt geografisk placering.

Grunden til, at australieren Cameron Collie kan se sit projekt gå til grunde, er selvfølgelig navnet. Han har valgt at kalde sin tjeneste Groggle. Og det er Google sjovt nok ikke tilfreds med.

Stands
Han var klar til at åbne sin tjeneste. Betatesten var klar og en iPhone–applikation var lige om hjørnet.

For at have alle formalia i orden søgte han om varemærkeregistrering – og fik den. Men inden registreringen bliver en realitet har andre firmaer mulighed for at klage. Det gjorde Google.

Søgegiganten vil ikke bare have Cameron Collie til at droppe sit eventyr. Firmaet vil også have ham til at overdrage domænet til Google, fordi det simpelthen minder for meget om Google-navnet, skriver firmaet i sit brev. Nægter han, vil Google følge op med en retssag.

Da der kun er tale om et fritidsprojekt, har han ikke midler til at føre en sag. Derfor håber australieren på, at firmaet skifter mening. Han hævder, at han ikke har valgt navnet og domænet for at snylte på Googles varemærker, men fordi ”grog” er det engelske udtryk for sammenblandet alkohol. Oprindeligt ville han have lagt sin tjeneste på domænet Grogger.com. Men det var allerede taget.

Google har ifølge Sydney Morning Herald ikke ønsket at kommentere sagen.

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse