Sonofon starter 3G-generalprøve

Et større antal Sonofon-kunder får nu mulighed for at teste selskabets 3G-netværk forud for den officielle lancering i tredje kvartal.

Sonofons 3G-netværk er nu klar i de fire største danske byer kun seks måneder efter det Telenor-ejede selskab fik sin 3G-licens. Den officielle åbning af Sonofons 3G-net finder sted i tredje kvartal, men allerede nu indledes en generalprøve hvor et større antal kunder får mulighed for at afprøve teknologien.

»Vi følger vores tidsplan for udrulning af 3G i Danmark og er tilfredse med, at vi allerede seks måneder efter erhvervelsen af 3G licensen er klar til at køre en generalprøve i København, Århus, Odense og Aalborg. Vi drager stor nytte af Telenor koncernens 3G-erfaringer fra Norge. Netop disse erfaringer har sat os i stand til at bygge det danske netværk hurtigt og effektivt, og det er vores forventning at lancere 3G-tjenester til såvel erhvervskunder som private forbrugere i løbet af 3. kvartal i år,« siger Jesper Hansen, leder af Strategiske Projekter & Nye Markeder i Sonofon.

I forbindelse med generalprøven vil et større antal erhvervskunder få mulighed for at anvende mobile datakort og pc-card phones.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job