Prisrevolution på pc-markedet

Sidste uges introduktion af Intel's Celeron har allerede indvirkninger på pc-priserne. Flere analytikere peger på, at markedet lige nu spaltes i to grupper, pc'ere til prisbevidste købere og de hurtigste maskiner til superbrugere, og priserne rasler nedad i begge grupper. I USA sælger Gateway 2000 en superhurtig Pentium II 400 MHz maskine med 128 MB hukommelse for under 18.000 kr., mens en 350 MHz maskine kan fås for under 15.000 kr.

På begynder-siden er prisrevolutionen endnu mere tydelig. Hewlett-Packard sælger Pavillon 3265, en pc med Pentium MMX 233 MHz, 32 MB hukommelse og modem for 4800 kr. En 200 MHz IBM-maskine kan købes til samme pris, og de nye Celeron-pc'ere ventes at blive endnu billigere.

Intel vil snart indstille produktionen af Pentium MMX, og prisen for maskiner med denne processor ventes derfor at falde yderligere.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    JN Data A/S
    Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere