Firma politianmeldt for spammail

Rådgivningsvirksomheden KGN er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden for at have udsendt spammail.

Det lille rådgivningsfirma KGN fra Højbjerg kommer nu konkret til at kunne mærke, at Forbrugerombudsmanden har strammet kursen overfor virksomheder, der udsender spammails.

Firmaet er blevet meldt til politiet af Forbrugerombudsmanden for at overtræde markedsføringslovens bestemmelser om uopfordrede henvendelser.

I løbet af december har Forbrugerombudsmanden modtaget mere end 200 klager over KGN på ombudsmandens særlige mailadresse, spam@fs.dk, og det er nu blevet for meget for ombudsmand Hagen Jørgensen.

KGN har udsendt mails med overskriften "slip for skattefar" og allerede i starten af året advarede Forbrugerombudsmanden KGN om at det var på kant med markedsføringslovens §6A, der handler om "uanmodet henvendelse til bestemte aftagere ved brug af telefax, e-mail eller anden form for elektronisk post"

Hos KGN er man fåmålte overfor Forbrugerombudsmandens politianmeldelse.
»Jeg har ingen kommentarer overhovedet,« siger direktør Klaus Garde Nielsen til IT-avisen ComON.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job