Ekspert kritiserer hullet Android

Sikkerhedsekspert afslører hul for at sætte fokus på manglende opdateringer.

En sikkerhedsekspert har offentliggjort et hul, som kan udnyttes til at få adgang til de fleste versioner af Android-styresystemet, skriver The Register.

Hullet er et såkaldt Reverse Shell Exploit, hvor det vil være svært at få root access - det vil sige adgang til maskinrummet i mobilen - men til gengæld kan hackere snage i mobilens filer med hullet, skriver The Register.

Sikkerhedseksperten, M.J. Keith fra firmaet Alert Logic, fortæller, at han frigav koden for at sætte fokus på problemet med mangelfuld patching til styresystemer til Android, som ligesom flere andre mobilsystemer er baseret på open source-koden i Linux.

I stedet for at finde hullet selv, gennemgik sikkerhedseksperten en række dokumenterede sikkerhedshuller i Apples Safari-browser, der bruger samme webkit browser engine. Omkring to ud af tre mobiler med Googles Android installeret ville være sårbar over for et angreb af den type, som M.J. Keith offentliggjorde.

 "De gør det godt med reparationer til kommende opdateringer, men jeg mener, at der er brug for et bedre patching-system til Android," siger sikkerhedseksperten til The Register.

Mange softwareprogrammer frigiver løbende opdateringer, hvor sikkerhedshuller lappes. Eksempelvis frigiver Microsoft den anden tirsdag i måneden  - kaldet "Patch Tuesday"  -  opdateringer til Windows.

Det omtalte hul er lappet i Android 2.2, som lidt over hver tredje Android-bruger benytter i dag. Ifølge sikkerhedseksperten fandt Keith dog let fire til fem andre sikkerhedshuller til version 2.2.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job