Uønskede reklamebreve fra Tele Danmark

Tele Danmark har sendt uopfordrede reklamebreve til indehavere af danske websites.

Mikkel Svendsen, som har skabt et website om søgemaskiner, er en af dem, som mandag modtog e-mailen fra Tele Danmark. Mailens afsender angives som Tommy Seebach, men brevet er underskrevet med De Gule Sider.


Indholdet er en opfordring til at tjene op til 20.000 kr. ved at skabe mest trafik til "Tommy Seebachs Hit Generator" på De Gule sider.


"Jeg har aldrig givet firmaet lov til at sende reklamer til mig via e-mail. Der er derfor ingen tvivl om at kampagnen er spam af en type, som med de regler, der ser ud til at være på vej, vil blive ulovligt," siger Mikkel Svendsen.


Brevet opfordrer danske hjemmeside-ejere til at "score kassen" ved at placere en reklame for De Gule Sider på deres website.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S