Network Associates sælger PGP

Network Associates har solgt alle sine PGP-produkter til det nystiftede firma PGP Corp.

For fire år siden solgte krypto-pioneren Phil Zimmermann sit berømte program Pretty Good Privacy (PGP) til Network Associates. PGP er nok det mest berømte krypteringsprogram, men det gamle freeware-program har ikke formået at vinde fodfæste på det kommercielle marked.

Allerede sidste år meddelte Network Associates, at man ville afhænde hele PGP-produktserien, og i marts blev markedsføring af PGP-produkterne indstillet. Men først nu, næsten et år efter, at PGP blev sat til salg, har Network Associates fundet en køber.

Det nystiftede firma PGP Corp. har erhvervet rettighederne til PGPmail, PGPwireless, PGPkeyserver og PGPfile for et ukendt beløb. PGP Corp. har modtaget 14 millioner dollar i investeringskapital fra Doll Capital Management og Venrock Associates, og en del af pengene er blevet brugt til at betale for PGP.

Firmaet fortæller at man vil fokusere på at gøre programmerne lettere at bruge. En ny serie af PGP-produkter kommer på markedet til november, fortæller firmaet. De nye programmer skal være fuldt kompatible med Windows XP og Mac OS X.

Læses lige nu

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S