HP-fyringsrunde rammer ikke Danmark

Selvom der er udsigt til massefyringer hos Hewlett Packard regner det danske datterselskab tværtimod med at ansætte flere medarbejdere.

It-giganten Hewlett Packard har meddelt at 15.000 stillinger skal nedlægges på verdensplan - det svarer til en tiendedel af selskabets medarbejdere. Men Danmark bliver ikke ramt af fyringsrunden. Det fortæller den danske HP-chef Walther Thygesen til Berlingske Tidende.

»Det var ventet, at noget sådan ville ske, men det rammer ikke Danmark. Her består HP af salg og service, og salget går frem, mens servicefolk ansættes i takt med, at der er arbejde til dem,« siger Walther Thygesen.

I øjeblikket har HP omkring 750 medarbejdere i Danmark, og den danske chef forventer, at selskabet skal ansætte flere.

»Vi skal være endnu flere, for det går godt i Danmark. Det, man ser i HP globalt, er, hvad man ser i mange andre virksomheder - at man sikrer sig mod stigende konkurrence og udflytning af arbejdspladser,« siger Walther Thygesen til Berlingske Tidende.

IBM har i dag næsten tre gange flere ansatte end konkurrenten Dell, der har taget markedsandele med sin direkte salgsmodel.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S