MP3.com standser musik-distribution

Musikindustrien har vundet første runde i sagen om distribution af MP3-musik på Nettet.

Fem amerikanske musikselskaber fører en retssag mod Internet-tjenesten MP3.com, der beskyldes for at bidrage til spredningen af piratkopieret musik. Hos MP3.com kan man oprette en digital kopi af sin CD-samling, kaldet My.MP3.com, som kan downloades fra enhver Internet-opkoblet pc.


Så snart man har købt en CD, kan man lytte til alle titler på skiven gennem My.MP3.com. Tjenesten har opbygget en gigantisk musikdatabase med titler fra næsten alle musikselskaber. Men pladeindustrien er ikke begejstret; de frygter, at databasen med MP3-filer kan misbruges til piratkopiering.


Der er endnu ikke faldet dom i sagen, men MP3.com har alligevel besluttet at fjerne alle titler fra de fem musikfirmaer, som har sagsøgt MP3.com, fra databasen. Der er tale om de fem største pladeselskaber, og det er derfor størsteparten af MP3-samlingen, som ikke længere er tilgængelig.


Beslutningen rammer både nye brugere og alle dem, som allerede har "uploadet" deres CD'er med programmet Beam-It - de kan ikke længere lytte til titlerne over Internet. MP3.com understreger, at man håber på at åbne for fuld adgang igen hurtigst muligt.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S