Fladskærme er årets julegave

Det ventes at forbrugerelektronik og især fladskærms-fjernsyn bliver årets hit under juletræet.

Branchen Forbrugerelektronik forventer at fladskærms-fjernsyn i enten plasma- eller lcd-udgaver bliver årets julegavehit. Det skriver Jyllands-Posten. Det samlede salg af flade fjernsyn forventes at runde 400.000 i det indeværende år, og allerede til næste år vil de gamle billedrørsfjernsyn helt være forsvundet fra butikkerne.

»Salget af fladskærme går strygende, og de er så efterspurgte, at vi betegner dem som årets julegave. Ikke fra person til person, men som en gave til hele familien,« siger Allan Bugge, direktør i Branchen Forbrugerelektronik, til avisen.

Et andet stort gavehit ventes at blive mp3-afspillere som Creatives Zen og Apples iPod. I 2004 blev der solgt 250.000 digitale musikafspillere i Danmark, men i år ventes salget at blive tre eller fire gange større.

De samlede indtægter fra salget af forbrugerelektronik ventes at lande på syv milliarder kroner i 2005. Det er 10 procent mere end sidste år.

»Der er kommet mange spændende nyheder inden for vores segment. Plasma- og lcd-fjernsyn, den nye Xbox 360, og i det hele taget hele spilområdet gør, at vi oplever stor interesse for produktområdet,« siger økonomidirektør Klaus Vestergaard i Merlin til Jyllands-Posten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS