Arbejdsskadestyrelsen anerkender museskader

For første gang har Arbejdsskadestyrelsen anerkendt museskader som en arbejdsskade. Det glæder man sig over hos blandt andet Prosa.

Tre sager om smerter efter arbejde med mus blev tirsdag anerkendt som arbejdsskader i Arbejdsskadestyrelsen. Dermed vender styrelsen på en tallerken i forhold til egne anbefalinger tidligere på året.

De tre sager er de første af sin art, og det er et enigt udvalg, der har anerkendt skaderne som museskader.

»Det er en historisk dag, hvor vi har anerkendt de første tre museskader som arbejdsskader. De tre sager viser, at der skal være tale om helt specielle forhold og belastninger, før man kan få anerkendt skader i armene efter arbejde med mus,« siger Arbejdsskadestyrelsens direktør Anne Lind Madsen.

De tre sager drejer sig om to tekniske tegnere og en kvindelig typotekniker, som alle har haft mere end almindeligt meget arbejde med musen. I første omgang kommer sagen næppe it-folk med et mindre brug af musen til gode. Alligevel vækker sagen begejstring hos fagforeningen Prosa, der er et fagforbund for it-professionelle.

»Der er nok ikke tale om vores medlemmer i første omgang. Men der, hvor det berører os, er, at vi de sidste år har oplevet arbejdsgivere, som er blevet mere og mere nølende, fordi det har været meldt ud, at museskader ikke er farlige. Det får vi nu jaget en pæl igennem, og det er rigtigt godt« siger Eva Birch Christensen,« som er faglig sekretær hos Prosa.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect