Arbejdsskadestyrelsen anerkender museskader

For første gang har Arbejdsskadestyrelsen anerkendt museskader som en arbejdsskade. Det glæder man sig over hos blandt andet Prosa.

Tre sager om smerter efter arbejde med mus blev tirsdag anerkendt som arbejdsskader i Arbejdsskadestyrelsen. Dermed vender styrelsen på en tallerken i forhold til egne anbefalinger tidligere på året.

De tre sager er de første af sin art, og det er et enigt udvalg, der har anerkendt skaderne som museskader.

»Det er en historisk dag, hvor vi har anerkendt de første tre museskader som arbejdsskader. De tre sager viser, at der skal være tale om helt specielle forhold og belastninger, før man kan få anerkendt skader i armene efter arbejde med mus,« siger Arbejdsskadestyrelsens direktør Anne Lind Madsen.

De tre sager drejer sig om to tekniske tegnere og en kvindelig typotekniker, som alle har haft mere end almindeligt meget arbejde med musen. I første omgang kommer sagen næppe it-folk med et mindre brug af musen til gode. Alligevel vækker sagen begejstring hos fagforeningen Prosa, der er et fagforbund for it-professionelle.

»Der er nok ikke tale om vores medlemmer i første omgang. Men der, hvor det berører os, er, at vi de sidste år har oplevet arbejdsgivere, som er blevet mere og mere nølende, fordi det har været meldt ud, at museskader ikke er farlige. Det får vi nu jaget en pæl igennem, og det er rigtigt godt« siger Eva Birch Christensen,« som er faglig sekretær hos Prosa.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S