Palm og Motorola laver håndholdt med telefon

Palm og Motorola er gået sammen om at skabe en ny serie af smart-phones, der skal indeholde både PDA og mobiltelefon.

Telefonerne, der skal komme på gaden i starten af år 2002, vil indeholde Palm’s operativsystem og Motorolas’ trådløse teknologi. Telefonen vil være udstyret med en farveskærm, der efter sigende skulle være en del større end de skærme, der er på nutidens mobiltelefoner.


Telefonerne vil desuden indeholde Palm’s adressebog og kalender, ligesom det vil være muligt at surfe på Nettet fra de nye telefoner, samt at synkronisere med pc’er via trådløs overførsel eller serielt kabel.


Telefonen designes i første omgang til GSM-nettet, hvilket betyder, at den vil kunne benyttes i Europa.


Som berettet på SOL ComON i sidste uge, lancerer Palm-konkurrenten Handspring en næsten identisk løsning, baseret på et plug-in til Handspring Visor håndholdte computere.


Palm arbejder desuden med sit eget telefon plug-in til Palm V serien. Udvidelsen skabes af RealVision fra Hong Kong og gør det muligt at ringe op fra den håndholdte Palm V computer. Udvidelsen forventes i handelen tidligt i år 2001, men kun i Europa og i Asien.


Læs også:

  • Handspring laver telefonmodul til håndholdt



  • Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Hewlett-Packard ApS
    Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere