Her er Nvidias kommende grafik-processorer

Nvidia har for første gang fremlagt en roadmap for sine kommende processorer.

Artikel top billede

På GPU Technology Conference i San Jose har Nvidia-chef Jen-Hsun Huang præsenteret en roadmap for firmaets kommende grafik-processorer. Nvidia har aldrig tidligere vist en roadmap for sine planlagte processorer – den slags overlader man normalt til Intel og AMD.

Men Nvidia har åbenbart behov for at vise, at gpu-computing har en stor fremtid. I de kommende år vil gpu (grafik-processor) og cpu (hovedprocessor) smelte sammen. Det betyder nye muligheder, men også nye udfordringer for Nvidia.

Den nye Nvidia-roadmap rækker frem til 2013 og indeholder ingen konkrete tal for processornes faktiske ydelse. I stedet fortæller Nvidia om sine mål for ”Gflops per watt”. Den nuværende Fermi-generation leverer 2 Gflops per watt. Disse grafikkort er meget energislugende. Allerede de første kort brugte næsten 300 watt.

I 2011 kommer den næste generation, Kepler, og her er ydelsen per watt fordoblet til 4 Gflops. Denne processor kan altså levere den dobbelte ydelse uden at øge strømforbruget, eller man kan få den samme ydelse med det halve strømforbrug.

Men det bliver først rigtig interessant i 2013, hvor Nvidia vil lancere sin Maxwell-arkitektur. Den har hele otte gange højere ydelse end Fermi – nemlig 16 Gflops per watt. Nvidia fortæller at denne gpu vil arbejde uafhængigt af cpu'en og understøtte det såkaldte gpu-virtualisering.

De nye processorer kommer både i versioner til almindelige computere og i high-end-versioner til professionelle brugere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet