Kunderne flygter fra TDC

De små discountselskaber vinder markedsandele på bekostning af TDC, der på blot et år har mistet 4 pct. af mobilmarkedet til konkurrenterne.

Som ventet har den verserende mobilkrig kostet kunder hos de store teleselskaber. Ifølge IT- og Telestyrelsens halvårsrapport, som offentliggøres i dag, har specielt de små discountselskaber formået at trække kunder fra de gamle telegiganter. I øjeblikket sidder lavprisselskaberne skønsmæssigt på 12-15 pct. af markedet.

Ifølge Jyllands-Posten har TDC mistet 2 pct. af markedet målt i antal minutter, mens tilbagegangen målt på antal kunder sender TDC ned på rekordlave 35 pct. af markedet. TDC's mål er ellers, at 40 pct. af de danske mobilkunder skal høre hjemme hos TDC.

TDC's nederlag til discountselskaberne er så meget desto mere markant, eftersom TDC allerede i december sidste år sendte sin egen discountløsning, TDC Mixit, på gaden. Uden at det har påvirket markedsandelen positivt.

»Det kommer bag på mig, at TDC klarer sig så dårligt. Det sætter TDC's mobilledelse under et voldsomt pres, fordi den tidligere har fået til opgave at vende udviklingen,« siger redaktør Brian Dixen fra magasinet Mobil til Jyllands-Posten.

Til gengæld kan de små discountselskaber som Telmore og CBB Mobil fejre succes.

Telmore er det af selskaberne, der kan fremvise den største vækst i både antal kunder og taletid. I første halvår af 2003 har Telmore øget sin markedsandel - målt ud fra antallet af kunder - med 2 pct. og 2 pct. målt ud fra trafikmængden.

På andenpladsen følger det delvist tyskejede selskab Debitel, der står bag lavprisselskabet Smarttalk. Men også CBB Mobil oplever stor fremgang, og har nu omkring 150.000 kunder.

Blandt de store selskaber er det franskejede Orange, der har klaret sig bedst. Selskabet har ikke blot beholdt sine eksisterende lunder, men formået at skaffe nye kunder i butikken. Til gengæld formår Orange ikke at få fremgangen til at slå igennem i minuttrafikken.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect