Attentat får Wikileaks til at klage over hadsk retorik

Ytringsfriheden har en grænse ? selv for Wikileaks.

Artikel top billede

Efter attentatet mod den amerikanske politiker Gabrielle Giffords, hvor seks personer blev dræbt og adskillige såret, har mange beskyldt den amerikanske højrefløj og ikke mindst den såkaldte Teaparty-bevægelse for at have skabt et hadefuldt klima. Et had, der ikke kun har vendt sig mod præsident Obama og Demokraterne, men også mod Julian Assange og hans internet-tjeneste Wikileaks.

Nu har Wikileaks udsendt en pressemeddelelse, som drager en direkte forbindelse mellem den hadefulde retorik i den politiske debat i USA – som måske har opflammet den labile gerningsmand til skudattentatet i Tucson – og de mange verbale angreb mod Julian Assange.

Teaparty-bevægelsens anfører Sarah Palin har således opfordret de amerikanske myndigheder til at ”forfølge Wikileaks-chefen ligesom det sker med Taliban”, og den kendte politiker Mike Huckabee har udtalt at Assange bør henrettes.

Flere andre kommentatorer – ikke mindst fra det højreorienterede Fox News – har ligefrem opfordret til at myrde Assange og andre støtter af Wikileaks.

”Ingen organisation i hele verden er en større tilhænger af ytringsfrihed end Wikileaks, men når politikere og medie-kommentatorer opfordrer til at myrde specifikke personer eller grupper, så bør de kunne retsforfølges for at opildne til mord. De der opfordrer til mord har den samme andel af skylden som den person der trækker en pistol og trykker på aftrækkeren,” siger Julian Assange.

Han tilføjer at Wikileaks har været tvunget til at tage ”ekstreme” forholdsregler for at beskytte medarbejdernes sikkerhed.

Det var sheriffen i Tucson, Clarence Dupnik, der startede debatten om den hadefulde retorik efter skudattentatet. Sheriffen udtalte til amerikanske medier, at politikernes forsøg på at ”opildne offentligheden” kan påvirke ”personer, som allerede er ude af balance” og dermed har politikerne et medansvar for disse personers handlinger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job