SAS Institute-direktør fyret efter 24 år

Mogens Weinreich har forladt postens som direktør for SAS Institute I Danmark. Årsagen til bruddet er uenighed mellem ham og den amerikanske ledelse om den fortsatte strategi fremover.

Vicepresident Joest Doerken fra det europæiske moderselskab er trådt til som midlertidig dansk direktør i SAS Institute efter at direktøren gennem 24 år, Mogens Weinreich, i denne uge forlod selskabet.

Bruddet kommer efter en diskussion mellem Mogens Weinreich og den amerikanske ledelse om strategien på det danske marked, hedder det i en pressemeddelelse fra SAS Institute.

Mogens Weinreich startede SAS Institute op på det danske marked for 24 år siden. I dag beskæftiger selskabet 287 medarbejdere på det danske marked.

SAS Institute hævder at være verdens største privatejede softwarefirma.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S