Danske erhvervsledere i små og mellemstore virksomheder er hyppige brugere af Internet og e-mail. Hele 86 pct. anvender Internettet til at finde information, 70 pct. til salg og 59 pct. til køb, og inden det nye årtusindes begyndelse forventer hele 75 pct. af de små og mellemstore virksomheder at have deres egen website - 42 pct. af disse har det endog allerede. Derudover er erhvervslederne i Danmark storforbrugere af e-mail. Hele 87 pct. siger, at de anvender e-mail til at kommunikere med omverden. Det fremgår af Grant Thornton Internationals årlige analyse af cirka 7.000 små og mellemstore virksomheder i EU, Tyrkiet, Malta, Polen og Norge.
"Der er sket en eksplosiv vækst i de små og mellemstore virksomheders brug af Internet og e-mail", siger statsautoriseret revisor Kim Stormly Hansen fra Grothen & Perregaard, der repræsenterer Grant Thornton i Danmark. "Ser vi blot 2 år tilbage, kan vi se, at kun 31 pct. anvendte Internettet til informationssøgning, kun 4 pct. brugte nettet til køb og salg og blot 43 pct. anvendte e-mail. Det er med andre ord helt tydeligt, at den elektroniske kommunikation i løbet af få år har opnået betragtelig anvendelse blandt de mindre virksomheder i Danmark."
De andre europæiske lande er også sprunget på Internet-bølgen. I gennemsnit bruger 84 pct. af de små og mellemstore virksomheder Internettet som informationsredskab, 61 pct. anvender det til salg og 59 pct. til køb. Derudover bliver e-mail i gennemsnit brugt af 85 pct. af europæerne. I de andre nordiske lande, Sverige, Norge og Finland, bruger hele 94 pct. e-mail.
Der er store regionale forskelle på europæernes brug af computere på arbejdspladsen. Danske virksomheder er blandt dem, der har den højeste anvendelse af computere. I 42 pct. af virksomhederne anvender mere end tre fjerdedele af medarbejderne computere. Lignende tal kan Sverige, Østrig, Polen og England fremvise. Til gengæld sidder medarbejdere i de små og mellemstore virksomheder i Spanien, Frankrig, Portugal, Grækenland og Tyrkiet sjældent ved en computer. I op mod 75 pct. af virksomhederne er det således under halvdelen af medarbejderne, der anvender computer i deres daglige arbejde.
Det er desuden karakteristisk, at det er servicebranchen, der gør hyppigst brug af computere. I 43 pct. af virksomhederne bruger over 75 pct. af medarbejderne computer. Det er kun tilfældet i 16 pct. af virksomhederne i fremstillingssektoren.
Der er generelt tilfredshed med sikkerheden ved brug af computere. Kun 10 pct. siger, at de er lidt eller meget utilfredse med de etablerede kontroller omkring edb-anvendelse, mens 54 pct. siger, at de er lidt eller meget tilfredse. I Danmark er tilfredsheden endog endnu større. Her siger hele 76 pct., at de er lidt eller meget tilfredse.
Kim Stormly Hansen siger: "Der er tilsyneladende stor tilfredshed med sikkerheden omkring edb-anvendelse i de små og mellemstore virksomheder i Danmark, hvilket umiddelbart lyder positivt. Men ligger der også bag tallene, at virksomhedernes ledelse ikke tager sikkerhedsspørgsmålet alvorligt, er tallet meget negativt. Det er vigtigt, at ledelsen sikrer, at risikoen ved den enkelte virksomheds edb-anvendelse vurderes, og at der med baggrund heri fastlægges det ønskede sikkerhedsniveau og etableres de foranstaltninger som skal sikre, at sikkerheden opnås."