Ny organisation skal kæmpe for digitale rettigheder

Ti borgerretsforeninger fra syv europæiske lande er gået sammen om at stifte en fælles organisation.

European Digital Rights (EDRi) blev stiftet på et møde i Berlin den 8. juni. Blandt stifterne er den danske forening Digital Rights og den berømte tyske hacker-forening, Chaos Computer Club (CCC).

På agendaen står emner som retssikkerhed, ytringsfrihed og privatlivets fred på nettet. EDRi skal rette sit lobby-arbejde mod EU og Europa-Rådet - og meget passende har den nye organisation etableret sit hovedkvarter i Bruxelles.

Internet-regulering, overvågning og aflytning er sat på dagsorden i EU siden den 11. september 2001 - og det er denne tendens, som EDRi vil forsøge at modvirke ved at fremme borgerrets-diskussionen på europæisk plan.

I bestyrelsen for EDRi sidder hollandske Maurice Wessling, tyske Andy Müller-Maguhn og franske Meryem Marzouki.

Links:

  • EDRi

  • Digital Rights



  • Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Advania Danmark A/S
    Hardware, licenser, konsulentydelser

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere