Webbureauet Adapt har frigivet et nyt
vedligeholdelsesværktøj til websites. Målet med produktet er, at alle kan deltage uanset forudgående kendskab til
Internet og webdesign. Hvis man man bruge en computer, kan man også vedligeholde et website, siger firmaet.
WebText, som programmet hedder, anvendes til redigering og vedligeholdelse af websites direkte fra en browser. Det er en wysiwyg editor, hvor man har mulighed for at se sine rettelser og opdateringer mens de foretages. Endvidere findes en preview funktion, der gør det muligt at se websiden præcis som den tager sig ud i en browser, inden den lægges on-line.
Adapt har brugt mere end 6 måneder på at udvikle programmet, og det benyttes allerede af bla. Sahva, Miele og Civiløkonomernes A-kasse.
"Der er tale om et meget stærkt produkt", udtaler udviklingschef Tommy Hansen og tilføjer:
"I dag er det et krav at seriøse websites opdateres en eller flere gange om ugen. De besøgende er blevet den knappe ressource, hvorfor virksomhederne er tvunget til at gøre en ekstra indsats for at tiltrække opmærksomhed. Man
oplever ofte at der anvendes en masse penge til udvikling af et flot website, hvorefter der ikke afsættes tilstrækkelige ressourcer til vedligeholdelse. Opgaven nedprioriteres ofte i forhold til andre interne
arbejdsopgaver."
"Med produktet har vi ønsket at decentralisere ansvaret for vedligeholdelsen af websites. Det er således muligt at have flere samtidige webredaktører, der har ansvaret for hver deres område. Man sikrer herved at de ansvarlige får en overkommelig vedligeholdelses opgave som samtidig kan kombineres med deres speciale. Det er jo hensigtsmæssigt hvis pressesekretæren kan vedligeholde nyhedsafsnittet og salgsafdelingen produktinformationen. Det sparer tid og kvaliteten af informationerne hæves," siger Tommy Hansen.
Systemet kan anvendes på virksomhedens eksisterende website. WebText tager udgangspunkt i designet og "fastfryser" dette.