Dixanet: Billigt bredbånd til efteråret

Dixanet ruller sit billige bredbånds-tilbud ud i København til september. Resten af Danmark må vente til 2002.

Få en 2 Mbit/s ADSL-forbindelse og gratis telefoni i Danmark for 398,- kroner om måneden. Sådan lød udmeldingen fra det nye selskab Dixanet i sidste uge - og planerne ser ud til at holde. Ifølge Telestyrelsens website har Dixanet indgået flere aftaler om samhusning og rå kobber. Det skriver Computerworld online.


Dixanet tilbyder først sit ADSL discount-tilbud til Københavnerne. Ifølge planerne til september. Firmaet regner med at dække resten af Danmark i løbet af 2002, hvorefter der skal ekspanderes til Sverige og Tyskland.


Dixanets er startet af den tidligere FIL-formand Basse Bergqvist. Han fortæller til Computerworld online, at Dixanet har adgang til stor datakapacitet på to-tre fiberringe i de største byer i Danmark og dermed kan garantere en hastighed på 2Mbit/s til slutbrugerne.


Det er dog ikke oplyst hvilke leverandører til kobberet han samarbejder med.


(Kilde: Computerworld Online)


Læs også:

  • Billigere bredbånd til Københavnerne

    • Læses lige nu
        Computerworld Events

        Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

        Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
        Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
        Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
        Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

        Sikkerhed | København

        Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

        Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

        Andre events | København

        Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

        Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

        Sikkerhed | Aarhus C

        Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

        Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

        Se alle vores events inden for it

        Navnenyt fra it-Danmark

        Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

        Jesper Krogh Heitmann

        Danske Spil

        Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
        Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

        Rasmus Stage Sørensen

        Norriq Danmark A/S

        IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

        Henrik Thøgersen

        IT Confidence A/S