3G-kunder kan bindes i 12 måneder

Konkurrencestyrelsen har givet 3G-mobilselskaberne lov til at binde kunderne i 12 måneder mod normalt seks måneder. Det skal være med til at fremme 3G-teknologiens udbredelse.

Fremover kan udbyderne af 3G-telefoni binde kunderne i 12 måneder, når de køber en 3G-telefon. Dermed bliver den tid, der skal gå før kunderne kan få "låst" telefonen op og bruge den i forbindelse med et abonnement hos en anden teleudbyder, dobbelt så lang på 3G-telefoner som på almindelige GSM-mobiltelefoner.

Det er Konkurrencestyrelsen, der på baggrund af en ansøgning fra teleselskabet 3, har givet grønt lys til den længere bindingsperiode.

Styrelsen lægger vægt på, at bindingsperioden på 3G-telefoner som hovedregel er 12 måneder i de andre europæiske lande, der har bindingsperioder, og at en lang bindingsperiode i de andre lande har været med til at fremme udbredelsen af 3G-teknologien.

Med en lang bindingsperiode øges selskabernes mulighed for at tjene penge på det almindelige forbrug i bindingsperioden. Det vil tilskynde 3G-udbyderne til at øge tilskuddene ved køb af 3G-telefoner, mener Konkurrencestyrelsen.

Resultatet af den længere bindingsperiode skulle derfor gerne blive, at 3G-teknologien bliver hurtigere udbredt og konkurrencen med de traditionelle mobiltelefoner bliver skærpet.

Konkurrencestyrelsens tilladelse til 12 måneders binding er givet under forudsætning af, at kunderne fortsat også kan erhverve 3G-telefoner uden at skulle binde sig for en bestemt periode. Samtidig skal selskaberne skilte klart og tydeligt om vilkårene for bindingsperioden, herunder muligheden for at få låst telefonen op i bindingsperioden.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job