Google udvikler browser med dansk teknologi

Google vil lancere en helt ny browser med en superhurtig Javascript Virtual Machine udviklet fra bunden af selskabets danske udviklingsteam i Århus.

Fra en uventet kant får Mozilla og Microsoft nu barsk konkurrence på browser-fronten.

Google kommer inden for kort tid med en ny browser proppet med avanceret teknologi. Blandt andet vil det med Googles mellemkomst blive langt mere optimalt at afvikle større og mere krævende opgaver i selve browseren.

En utraditionel lancering fandt sted, da Google sendte en lang tegneserie-beskrivelse af den nye browser til bloggen Google Blogoscoped i går mandag.

Tegneserien, der beskriver Google Chrome, kan ses http://blogoscoped.com/google-chrome/
" target="blank">
her.

Det fremgår af teksten, at en dansk udviklet JavaScript Virtual Machine ved navn V8 bliver et af nøglekomponenterne i browseren.

V8 er udviklet af Lars Bak, der i dag er leder af Googles udviklingsteam i Århus. Han har en omfattende baggrund som udvikler af objekt-orienterede virtuelle maskiner gennem 18 år, og har blandt andet været højt placeret i Sun Microsystems Javascript-afdeling.

Sammen med blandt andre kollegaen Kasper Lund har Lars Bak udviklet en Javascript virtual machine, der skulle være langt hurtigere og langt bedre egnet til tungere opgaver end hvad hidtil kendt teknologi har kunnet præstere.

Hastigheden kommer blandt andet ved, at V8 ser på Javascript kildekoden og genererer maskinkode, der kan afvikles direkte på den CPU, som kører browseren.

V8 har en specifik API (Application Programming Interface), som anvendes af Google Chrome. Men den centrale del af maskinen er uafhængig af browseren - og kan derfor anvendes i andre browsere.

Ud over den danske supermaskine har Googles kommende browser nye versioner af det gammelkendte tab-system, og vil desuden byde på muligheden for at se forskellige websider som thumbnails.

Google Chrome, der er open source, vil konkurrere med både Mozillas Firefox og Microsofts Internet Explorer.

Det er kun få dage siden Google fornyede en samarbejdsaftale med Mozilla Foundation. Denne aftale vil ikke blive påvirket af lanceringen af Chrome, som skulle være lige for, anfører avisen Wall Street Journal.

Avisen citerer unavngivne kilder for oplysningen om, at Google har arbejdet på udviklingen af sin egen browser gennem flere år, men at indsatsen blev prioriteret kraftigt op, da Microsoft lancerede IE 7, som man hos Google frygtede, ville gøre det nemmere for Microsoft at få brugerne lokket over til Microsofts egne søgemaskiner og væk fra Googles.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sårbarhedsstyringsspecialist - bliv en nøglespiller i kampen mod cybertrusler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job