Artikel top billede

It-studerende skal lade computeren op hjemmefra

IT-universitetet i København har bedt sine studerende om at oplade deres computere derhjemme. Men det er en misforståelse.

”Det er ikke muligt at oplade bærbare computere i klasseværelserne. Studerende opfordres til at oplade deres computere derhjemme.”

Sådan skrev IT-Universitetet for nyligt i sit interne nyhedsbrev.

Det har vakt en del undren blandt studerende og udenforstående, der ikke forstår, hvorfor et it-universitet, som blev bygget for kun 10 år siden, ikke har taget højde for, at hovedparten af de studerende sandsynligvis har en computer med i skole.

Men der er tale om en misforståelse, siger universitet nu. Beskeden er skrevet af ”facilities management”. Altså skolens pedeller og teknikere.

”Jeg har lige talt med dem, og de er også lidt kede af formuleringen. For det, de mener, er, at man skal oplade sin computer hjemmefra, hvis man vil være sikker på at have strøm i auditorie 1, hvor der er plads til 300 studerende, men hvor der ikke er 300 stikkontakter i væggen,” forklarer presseansvarlig Mikkel Svane-Petersen.

For mange studerende
Men der kan også være mangel på stikkontakter andre steder på universitet. ITU har i år optaget rekordmange elever, hvilket betyder, at lokalepuslespillet er lidt mere vanskeligt i år. ITU har for eksempel flyttet en del af sin administration over i naboejendommen Mikado House
Nogle af de nye undervisningslokaler er ikke gearet til, at 30 studerede med laptops dukker op. Men pressemedarbejderen mener, at de fleste studerende vil finde den strøm, som de har brug for.

”Vi betragter det ikke som et problem. Herfra, hvor jeg står, kan jeg se masser af studiepladser med strømstik. Men det kan selvfølgelig altid blive bedre, og jeg ved, at det er punkt, som ledelsen har meget fokus på, og facilities management arbejder også hele tiden på at udvide tilgængeligheden. Men det er dyrt,” forklarer Mikkel Svane-Petersen.

Han afviser, at opfordringen til at oplade elektriske apparater hjemmefra skulle være en del af en spareplan fra ITUs side.
Universitetet har 1500 studerende, men når der er flest studerende på ITU, er der mellem 700 og 800 personer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere