It-kendisser er TV2s hemmelige millionærer

Socialt nødstedte projekter får en hjælpende hånd fra it-koryfæerne Mogens Nørgaard og Asger Jensby, når TV2 blænder op for "Den Hemmelige Millionær".

Det er anden ombæring af en succesfuld serie, når TV2 på torsdag blænder op for en ny omgang "Hemmelige Millionærer", hvor velhavende mennesker går under cover i socialt belastede områder, og siden springer ud som frelsende engle.

Blandt englene i denne ombæring er to it-kendisser, hvoraf den ene bør være ComONs læsere vel bekendt. Det er it-kommentatoren Mogens Nørgaard, der i sin egenskab af direktør og medejer af konsulentfirmaet Miracle har fået så stor pekuniær formåen, at hans deltagelse i millionærklubbens hemmelige missioner viste sig at være oplagt.

Mogens Nørgaards optræder inkognito i et privat krisecenter for mænd i Horsens, hvor kommunen tilsyneladende ikke har tænkt sig at give ret megen støtte til de lokale ildsjæle - indtil den Nørgaardske faktor kommer i spil. Hvordan tingene ender med at udarte sig på krisecentret i Horsens kan man se, når udsendelsen bliver sendt den 25. september.

Den 2. oktober kan man se Asger Jensby, tidligere CSC-direktør og nu formand for investeringsselskabet JMI-Invest (der blandt andet er hovedaktionær i Fullrate) rulle sig ud i uvante omgivelser i Gellerupparken ved Århus.

Inden da er de hemmelige millionærer: diskotekskongen Carsten Mikkelsen, der kan ses nu på torsdag, ugen efter er det bankmanden Per Andersen og ugen efter designeren Ilse Jacobsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S