It-kendisser er TV2s hemmelige millionærer

Socialt nødstedte projekter får en hjælpende hånd fra it-koryfæerne Mogens Nørgaard og Asger Jensby, når TV2 blænder op for "Den Hemmelige Millionær".

Det er anden ombæring af en succesfuld serie, når TV2 på torsdag blænder op for en ny omgang "Hemmelige Millionærer", hvor velhavende mennesker går under cover i socialt belastede områder, og siden springer ud som frelsende engle.

Blandt englene i denne ombæring er to it-kendisser, hvoraf den ene bør være ComONs læsere vel bekendt. Det er it-kommentatoren Mogens Nørgaard, der i sin egenskab af direktør og medejer af konsulentfirmaet Miracle har fået så stor pekuniær formåen, at hans deltagelse i millionærklubbens hemmelige missioner viste sig at være oplagt.

Mogens Nørgaards optræder inkognito i et privat krisecenter for mænd i Horsens, hvor kommunen tilsyneladende ikke har tænkt sig at give ret megen støtte til de lokale ildsjæle - indtil den Nørgaardske faktor kommer i spil. Hvordan tingene ender med at udarte sig på krisecentret i Horsens kan man se, når udsendelsen bliver sendt den 25. september.

Den 2. oktober kan man se Asger Jensby, tidligere CSC-direktør og nu formand for investeringsselskabet JMI-Invest (der blandt andet er hovedaktionær i Fullrate) rulle sig ud i uvante omgivelser i Gellerupparken ved Århus.

Inden da er de hemmelige millionærer: diskotekskongen Carsten Mikkelsen, der kan ses nu på torsdag, ugen efter er det bankmanden Per Andersen og ugen efter designeren Ilse Jacobsen.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos