TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Java i mobiltelefonen

Din næste mobiltelefon indeholder med stor sandsynlighed Java-teknologi - ihvertfald, hvis det står til Sun Microsystems.

Suns CEO Scott McNealy præsenterede sin vision for Java-teknologiens fremtid under JavaOne-konferencen i San Francisco i forrige uge. I modsætning til i dag, hvor Java især er kendt blandt programmører, web-udviklere og systemadministorer, skal teknologien nu bringes ud blandt almindelige forbrugere - faktisk helt ned i deres lommer.


Mobiltelefoner, chipkort og spilkonsoller er blandt de apparater, som kan udstyres med Java, ifølge McNealy. Det kendte Java-logo med en dampende kaffekop skal signalere, at apparatet indeholder Java - og Sun håber, at logoet bliver ligeså kendt som "Intel Inside" mærket.


Sun har udviklet en specialversion af Java til små enheder, Java 2 Micro Edition. Java-teknologiens største styrke er, at programmer skrevet i Java i teorien kan køre på alle platforme, som understøtter sproget; men i praksis er det kun de færreste Java-applikationer, der er helt platformsuafhængige.


De første mobiltelefoner med Java er allerede på vej. LG Telecom lancerer en model i juli måned. Både Motorola og Nokia har planer om at udvikle intelligente mobiltelefoner med Java-teknologi. Også firmaer som Ericsson, Sony og Philips barsler med mobile Java-enheder.


(Kilde: CNET)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere