Netscape browser i Nokia telefoner

For fremtiden skal man benytte en Netscape browser, når man besøger WAP tjenester fra en Nokia telefon.

Finske Nokia har valgt at benytte Netscapes browser i sine kommende WAP mobiltelefoner. Netscape browseren vil også kunne benyttes på håndholdte pc’ere – og norske digitoday antager, at browseren også vil blive standard browser i andre fremtidige Nokia produkter.


Nokia sælger mere end 30 procent af samtlige mobiltelefoner i verden. Netscape, derimod, har oplevet en voldsomt tilbagegang siden firmaet lancerede sin første browser i 1994. Dengang sad Netscape på hele 80 procent af markedet. I dag er Netscape presset helt i bund af Microsofts Internet Explorer og antages kun at have cirka 13 procent af markedet.


Netscape håber på, at den nye aftale med Nokia kan vende den udvikling.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere