Malaysia tillader piratkopier

Regeringen i Malaysia overvejer at gøre det lovligt at anvende piratkopieret software i skoler og sociale institutioner.

Piratkopiering er ikke en forbrydelse - i det mindste ikke, når programmerne anvendes til uddannelsesformål. Det mener den malaysiske handelsminister Tan Sri Muhyiddin, som i et interview med "Star Online" argumenterer for at lovliggøre piratkopiering i skoler og andre undervisningsinstitutioner samt sociale indretninger.

Det usædvanlige skridt kan være med til at fremme brugen af pc'er og forbedre computerfærdighederne hos landets studerende, mener Muhyiddin. Han ser ikke noget forkert i at lære de aspirerende IT-nørder at piratkopiering kan være en god ting - og lover samtidig at slå hårdt ned på virksomheder, som anvender eller fremstiller piratkopier.

En aktuel undersøgelse viser at det sydøstasiatiske område har udviklet sig til et globalt centrum for piratkopiering. Ministeren fortæller at man vil samarbejde med Business Software Alliance om at inddæmme problemet med den ulovlige software.

I de sidste to år er det faktisk lykkes at reducere andelen af piratkopieret software i Malaysia fra 70 til 60 pct., fortæller den malaysiske regering. Tallet skal sænkes endnu mere - undtagen i statens egne institutioner, hvor det altså snart bliver muligt at kopiere efter forgodtbefindende.

(Kilde: Star Online)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere