Jubii A/S kom ud af det første år som selvstændigt firma med et overskud på 1.4 millioner kroner ud af en omsætning på 11 millioner kroner. Omsætningen er primært lavet ved salg af reklamer på Internet. Overskuddet er kommet på trods af, at Jubii er inde i en fase med massive investeringer i ny teknologi og nye services, bl.a. Jubii Butik, en e-handels løsning til små og mellemstore forretninger.
Jubii har også investeret et millionbeløb i en NetGravity-reklameserver og 10 nye servere fra Unisys samt en 34 Mbit linje fra Tele2.
På trods af de store investeringer har indtjeningen kunnet holde trit med udgifterne, så Jubii ender med et overskud. Det skyldes især, at omsætningen er steget kraftigt - endda uventet kraftigt i 3. og 4. kvartal. Omsætningen
ser ud til at fortsætte sin stejle kurs opad i det nye år.
I sit første regnskabsår er Jubii desuden flyttet til nye lokaler i Carlsbergtårnet, og der er ansat 30 nye medarbejdere.
Jubii er Danmarks mest brugte portal med mere end 5 millioner besøg om måneden. Jubii er et aktieselskab, 50% ejet af udviklingsselskabet Dico A/S og 50% af
direktionen - bestående af administrerende direktør Henrik Sørensen, salgsdirektør Kasper Larsen og marketingdirektør Martin Thorborg.