Dell sikrer bærbare med smartcards

Sikkerheden på bærbare har længe været en bekymring. Nu sikrer Dell sine dyrere bærbare med smartcard-teknologi.

Alskens sikkerhedsudbud inden for virksomhedens vægge er ganske ubrugelig, hvis chefens bærbare med de fortrolige oplysninger, stjæles. Der har længe været fokus på sårbarheden ved bærbare computere, men der er ikke blevet gjort meget ved det. Nu har Dell taget initiativ og forsynet sine nye bærbare modeller i den dyre Latitude D-serie med smartcard-teknologi.

»Dell har de sidste to år arbejdet tæt sammen med slutbrugere og IT-chefer hos nogen af vores største erhvervskunder for at udvikle denne nye serie af bærbare pc'er,« siger produktchef Peter Lester i Dell Computer Danmark.

De nye modeller, der lyder navnene Latitude D600 og D800, bærer Intels Centrino-logo. De er forsynet med Intels spritnye Pentium M processor og har indbygget trådløst netværk efter 802.11 standarden - præcis som Centrino standarden foreskriver.

Smartcard'et indlæses lige over PC Card porten. Til kortet er knyttet en kode, som skal indtastes når computeren tændes. Dermed er kortet intet værd uden kode - og vice versa. Smartcard teknologien understøttes af både Windows 2000 og Windows XP. Operativsystemet åbner mulighed for at låse hele - eller kun dele af - computeren med smartcard systemet.

Tidligere har både Acer og Fujitsu-Siemens tilbudt maskiner med smartcard-understøttelse.

Dell Latitude D-serien kommer foruden smartcard med Gigabit Ethernet, dual-band (2.4GHz og 5GHz) trådløs-antenner og mulighed for Bluetooth-opkobling.

Både D600 og D800 tilbyder integreret trådløs teknologi og leveres med Intels nye Centrino Mobile-teknologi, inklusiv Intels PRO wireless 2100 (802.11b). Dell tilbyder derudover Dells TrueMobile 1300 (802.11b/g) og TrueMobile 1400 (802.11a/b/g) som trådløse muligheder.

Den nye Latitude D kommer med en række nye løsninger, som vil blive fælles for produktlinjen, deriblandt den nye pladsbesparende docking-station, som giver brugeren mulighed for at vippe pc'en og få skærmen i øjenhøjde.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect