Offentlige ansatte mest udsatte for net-slapping

Skolelærere, læger, undervisere bliver i stigende grad hængt ud på nettet. Teknologirådet efterlyser større kontrol af området.

Læger der bliver hængt ud af utilfredse patienter, og undervisere der bliver evalueret af studerende. Ifølge en rapport fra Teknologirådet er der stadig flere eksempler, hvor offentlig ansatte optræder på hjemmesider, hvor deres arbejde bliver kritiseret.

Magasinet Arbejdsmiljø har spurgt 1000 offentlig ansatte, og heraf svarer 11,4 procent, at de kender nogen, som har oplevet at blive negativt omtalt på nettet.

Men ifølge en ekspert i fænomenet, kan de offentlig ansatte lige så godt så småt begynde at indstille sig på tendensen.

»Tidligere bagtalte man hinanden. Nu kommer bagtalelse og sladder frem på en anden måde. Jeg tror, at vi kommer til at se, at nettet vil blive brugt til at tale åbent om ting, vi ikke er vant til,« siger Hanne Leth Andersen, der er leder af Center for Undervisningsudvikling på Aarhus Universitet til Berlingske Business.

Men i takt med at sladderen bliver mere almindelig på nettet, bliver net-chikanen sværere at undgå. Især når rygterne kan figurere på nettet i lang og være svære at udrydde.

»Det har altid været ubehageligt at blive bagtalt, før var det måske bare i den lille landsby, nu er det i den globale landsby. Før vidste man godt, at man blev bagtalt på for eksempel arbejdet, men man kunne lettere lukke øjnene for det. Det er sværere at lukke øjnene for det på nettet,« siger Hanne Leth Andersen til magasinet Arbejdsmiljø.

Socialrådgivere og læger er ifølge undersøgelsen de faggrupper, som figurerer højest i den offentlige elektroniske gabestok. Og næsten dobbelt så mange mænd, som kvinder har oplevet at blive udstillet negativt på nettet.

På Arbejdsmiljøviden.dk kan du læse om dine rettigheder, hvis du bliver udsat for net-chikane.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S