Intel tjener milliarder igen

Intel har tjent 12 milliarder kroner i fjerde kvartal. En stigning på 875 procent på ét år.

Der er god grund til jubel hos verdens største producent af mikrochips, Intel i Santa Clara. Det seneste regnskab viser at indtjeningen blev på næsten 12 milliarder kroner i fjerde kvartal. I forhold til samme periode sidste år er der tale om en stigning på hele 875 procent.

Dermed ser det ud til, at Intel har klaret sig gennem krisen og fundet tilbage til sin gamle styrke. Selskabets omsætning er steget med 28 procent til lidt over 50 milliarder kroner i fjerde kvartal.

Intel har klaret sig langt bedre end analytikernes forventninger, og det kan få en stor signalværdi for resten af it-branchen.

Selv EU's rekordbøde til Intel på otte milliarder kroner sidste år og det dyre forlig med AMD, som kostede Intel seks mia. kr., kan ikke for alvor trykke stemningen.

Der er fremgang over hele linjen. Intels salg af processorer til servere er steget med 21 pct., salget af desktop- og notebook-cpu'er er steget med 10 pct., og der er også solgt 6 pct. flere Atom-chips til netbooks.

Intel har også store forventninger til 2010, hvor alle processorserier skal omstilles til 32 nanometer-teknologi. En stor del af de nye 32-nanometer-modeller blev præsenteret på Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas forleden.

Skiftet fra 45 til 32 nanometer betyder højere ydelse og lavere strømforbrug – og sidstnævnte har især betydning for de mobile computere, hvor brugerne kan glæde sig til længere batteri-levetid.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis