It-budgetterne stiger igen

Efter en periode med stagnerende it-budgetter bruges der igen flere penge på it, men det meste går dog til vedligeholdelse og drift.

Knap en tredjedel af de adspurgte it-chefer i en ny undersøgelse oplyser, at deres it-budget er steget sammenlignet med sidste år. Men pengene går fortrinsvis til vedligeholdelse og drift og ikke til udvikling af nye systemer. Hele 79 procent af respondenterne svarer, at mere end 40 procent af budgettet går til driften.

Undersøgelsen er gennemført af Synovate MMI for Steria og bygger på svar fra 558 it-chefer i de nordiske lande.

»Jeg finder det bekymrende, at så store dele af it-budgetterne alene anvendes til vedligeholdelse og drift. Det betyder færre ressourcer til udvikling og nye it-projekter, og set i et samfundsmæssigt perspektiv er disse to elementer meget væsentlige for de danske virksomheders udvikling og konkurrencedygtighed,« siger Stepháne Herlicq, der er adm. direktør for Steria i Danmark.

Næsten alle de adspurgte svarer dog, at ledelsen i nogen grad er parat til at bruge penge på it som et strategisk virkemiddel.

»En formildende omstændighed er dog, at mere end 96 procent svarer, at de er villige til at investere i it som et strategisk virkemiddel. Det fortæller mig, at de rette hensigter er til stede,« siger Stepháne Herlicq.

Undersøgelsen viser ikke overraskende, at kommune-sammenlægningerne og samkøring af systemer optager mange offentlige it-chefer.

Blandt de største it-udfordringer nævnes effektivisering af driften med 59 procent og styring af it-projekter med 49,4 pct.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job