Nu taler Vista hebræisk og arabisk

Microsoft har med forsinkelse frigivet 19 nye sprogpakker til Vista Ultimate, så brugerne nu kan vælge mellem 35 sprog.

Thailandsk, hebræisk og arabisk er nogle af de 19 sprog, der netop er blevet tilføjet til listen over sprogpakker til Windows Vista Ultimate. Købere af den dyre Ultimate-pakke kan nu vælge mellem 35 forskellige sprog, og det er uden videre muligt at skifte mellem de forskellige sprog.

Det er en markant forbedring i forhold til ældre Windows-versioner, hvor det var svært at skifte sproget efter installationen af operativsystemet.

Faktisk er det nu blevet så let, at sproget kan knyttes til en bestemt brugerkonto, så flere brugere der anvender den samme maskine kan have hvert deres sprog.

De 19 nye sprogpakker er arabisk, bulgarsk, estisk, græsk, hebræisk, kroatisk, lettisk, litausk, polsk, portugisisk, rumænsk, serbisk, slovakisk, thailandsk, tjekkisk, tyrkisk, ukrainsk og ungarsk.

Inden pakkerne hentes gennem Windows Update anbefales det dog at downloade en opdatering til installations-programmet, lpksetup.exe, som fjerner en række fejl.

Sprogpakkerne til Windows findes i to forskellige kategorier; Multilingual User Interface Pack (MUI) indeholder en komplet oversættelse af stort set hele brugerfladen og de fleste tillægsprogrammer.

MUI-pakker som de 19 nye sprogfiler, der netop er frigivet, er kun tilgængelige for brugere med Ultimate- og Enterprise-udgaver af Vista.

Den anden kategori er de såkaldte Language Interface Packs (LIP'er), som kun oversætter en del af brugerfladen - de er frit tilgængelige for alle Vista-brugere.

Men spørgsmålet er, om Ultimate-købere ikke alligevel føler sig lidt snydt for pengene. For bortset fra de 35 MUI-sprogpakker, et pokerspil, et sikkerhedsværktøj og en funktion der viser animerede videobaggrunde, Dreamscene, er det småt med Ultimate Extras-udvidelser. Microsoft lover at der kommer flere - men vil ikke sige hvornår.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,